Флаг украинский Флаг российский

Ми в соціальних мережах


Заходи пожежної безпеки на робочому місці

ЗАХОДИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ НА РОБОЧОМУ МІСЦІ (тривалість заняття - 4 години)

1. Пожежна небезпека робочого місця

Характеристика пожежної небезпеки обладнання, що розміщене у приміщенні(споруді). Дії персоналу у випадку порушень режиму роботи обладнання. Протипожежний режим на робочому місці.

2. Правила пожежної безпеки для працівників приміщень різного
призначення

Вимоги пожежної безпеки для складських приміщень.

У складських приміщеннях під час зберігання різних речовин та матеріалів слід ураховувати їхні пожеже небезпечні фізико-хімічні властивості (здатність до окислення, самонагрівання, займистість у разі потрапляння вологи, взаємодії з повітрям тощо), сумісність, а також ознаки однорідності речовин, що застосовуються для гасіння пожежі.

Спільне зберігання в одній секції з каучуком або автомобільною гумою, а також легкозаймистих і горючих речовин та будь-яких інших матеріальних цінностей, незалежно від однорідності застосовуваних вогнегасних речовин, не дозволяється.

У складських будівлях (приміщеннях) усі операції, пов'язані з розкриттям тари, розфасовуванням продукції, перевіркою справності та дрібним ремонтом, приготуванням робочих сумішей легкозаймистих і горючих речовин та іншими подібними до цих роботами, повинні здійснюватися в ізольованих приміщеннях.

У складських приміщеннях, розташованих у будівлях будь-якого ступеня вогнестійкості, допускається виконувати стелажі з горючих матеріалів висотою не більше З м із забезпеченням проходів між стінами і стелажами завширшки не менше 1 м. Конструкції стелажів (у тому числі полиці) висотою більше 3 м мають виконуватися з негорючих матеріалів.

У разі застосування без стелажного способу зберігання матеріали повинні укладатися у штабелі. Проти дверних отворів необхідно залишати проходи, які дорівнюють ширині дверей, але не менше їм. Якщо склад понад 10 м завширшки, посередині його влаштовується поздовжній прохід не менше 2 м завширшки. Ширина Проходів між штабелями має бути не менше 1 м.

Ширина проходів та місця табельного зберігання повинні бути позначені обмежувальними лініями, нанесеними на підлозі, які добре видно.

Відстань між стінами та штабелями повинна бути не менше 0,8 м.

Складські приміщення, розташовані в підвальних або цокольних поверхах, повинні мати приямок, люки чи вікна розміром 0,9 х 1,2 м для видалення диму в разі пожежі, які влаштовуються відповідно до вимог будівельних норм. У разі неможливості влаштування вікон дозволяється обладнання цих приміщень спеціальною системою димовидалення.

У складах конторські та побутові приміщення мають бути облаштовані протипожежними перегородками 1-го типу та перекриттями 3-го типу (без отворів) і мати один з евакуаційних виходів безпосередньо назовні. Сполучення цих приміщень зі складом допускається через протипожежні двері 2-го типу. У протипожежних перегородках, що відокремлюють конторські приміщення від складу, дозволяється влаштовувати протипожежні вікна 2-го типу, що мають сертифікат відповідності або свідоцтво про визнання відповідності.

Дозволяється розміщувати у складських приміщеннях робочі місця комірників з Обгородженням їх заскленими перегородками з негорючих матеріалів заввишки 1,8 м, які не повинні перешкоджати евакуації людей та матеріальних цінностей.

Балони з горючими газами, посудини (пляшки, сулії, інша тара) з легкозаймистих та горючих речовин, аерозольні упаковки мають бути захищені від сонячного й інших теплових впливів.

У складах загального призначення допускається зберігання не більш як 5 тис. аерозольних упакувань.

У складських приміщеннях, у яких зберігаються пожежо-вибухонебезпечні товари, речовини й матеріали (лаки, фарби, розчинники, сірники тощо), балони з газом та продукція в аерозольній упаковці, на зовнішньому боці дверей (воріт) повинна бути вивішена інформаційна карта, яка характеризує пожежну небезпеку товарів, що зберігаються у приміщенні, їх кількість та заходи, які слід уживати під час гасіння пожежі.

У складських приміщеннях не дозволяється:

 • зберігання продукції навалом та впритул до приладів і труб опалення;
 • стоянка та ремонт вантажно-розвантажувальних і транспортних засобів;
 • експлуатація газових плит, печей, побутових електронагрівальних приладів,
  установлення штепсельних розеток;
 • улаштування чергового освітлення;
 • прожекторів зовнішнього освітлення безпосередньо на дахах складів
 • зберігання аерозольних упаковок в одному приміщенні з окислювачами,
  горючими газами, легкозаймистих та горючих речовин;
 • зберігання кислот у місцях, де можливе їх стикання з деревиною та іншими
  речовинами органічного походження (для нейтралізації випадково розлитих кислот місця їх
  зберігання необхідно забезпечувати готовими розчинами крейди, вапна або соди;
 • зберігання рослинних масел разом з іншими будь-якими горючими матеріалами;
 • застосування транспорту з двигунами внутрішнього згоряння без іскрогасників.

Вимоги пожежної безпеки для приміщень автотранспортних управлінь.

Автотранспорт у приміщеннях, під навісами або на спеціальних майданчиках повинен розміщуватися відповідно до вимог будівельних норм та норм технологічного проектування таких об'єктів.

Для приміщень та майданчиків зі зберіганням понад 25 одиниць автотранспорту необхідно розробляти спеціальний план розміщення транспортних засобів з описанням черговості та порядку евакуації в разі виникнення пожежі.

Цим планом має передбачатися чергування персоналу в нічний час, вихідні та святкові (неробочі) дні, а також визначатися порядок зберігання ключів запалювання з розрахунком на те, щоб черговий міг скористатися ними в разі необхідності евакуації транспорту.

Місця зберігання автотранспорту слід забезпечити буксирними тросами та штангами з розрахунку один трос (штанга) на 10 одиниць техніки. У приміщеннях та на майданчику, де зберігається транспорт, не дозволяється:

 • установлювати транспортні засоби в кількості, яка перевищує норму, порушувати план їх розміщення, зменшувати нормативну відстань між ними, а також - від них до конструктивних елементів будівель (споруд);
 • захаращувати виїзні ворота і проїзди;
 • тримати транспортні засоби з відкритими горловинами паливних баків, а також зберігати за наявності витікання пального і масла;
 • заправляти транспортні засоби пальним та зливати з них паливо (ці роботи слід виконувати на заправному пункті);
 • зберігати тару з під пального, а також пальне і масла;
 • підзаряджати акумулятори безпосередньо на транспортних засобах;
 • підігрівати двигуни відкритим вогнем (смолоскипами, паяльними лампами тощо);
 • користуватися відкритим вогнем для освітлення;
 • встановлювати на загальних стоянках транспортні засоби для перевезення легкозаймистих та горючих речовин залишати в транспортних засобах промаслені обтиральні матеріали та спецодяг після закінчення роботи;
 • залишати автомобілі на стоянці з увімкненим запалюванням;
 • подавати за несправної паливної системи бензин безпосередньо з резервуара через шланг або іншим способом;
 • допускати накопичення на двигуні та його картері бруду й масла.

У приміщеннях для ремонту та в підсобних приміщеннях не дозволяється здійснювати капітальний та середній ремонт транспорту з баками, наповненими пальним (газобалонних автомобілів - коли заповнені газом балони), та картерами, заповненими маслом.

Перед зварюванням баків для пального та інших ємностей з-під легкозаймистих та горючих речовин належить злити залишки палива через зливні отвори, промити їх гарячою водою, прошпарити парою, знову промити гарячою водою з каустичною содою, просушити гарячим повітрям до повного видалення слідів легкозаймистих та горючих речовин .Зварювання слід виконувати при відкритих горловинах та зливних пробках.

Дозволяється здійснення зварювання паливних баків, з попереднім залиттям ємності - гарячою водою або безперервним подаванням інертного газу (азот, вихлопні гази від карбюраторного двигуна) протягом усього часу зварювання.

Під час проведення ремонту - проведення ремонту, пов'язаного з виконанням зварювальних та фарбувальних робіт (включаючи штучне сушіння), газовий балон повинен бути знятий з автомобіля і продутий.

Вимоги протипожежного режиму

В приміщеннях встановити наступний протипожежний режим, яким передбачено:

 • порядок паління цигарок. Паління в будинках і приміщеннях заборонено. Для паління на територіях об'єктів обладнані спеціальні місця, які позначені знаками пожежної безпеки або написами - "Місце для паління" та об лаштовані урнами для недопалків. На території об'єктів заборонено застосування відкритого вогню (розігрівання замерзлих труб опалення, спалювання відходів виробництва, сміття, сухого листя, тощо);
 • порядок користування електронагрівальними приладами. Приготування кип'ятку, розігрівання та приготування їжі здійснюється в спеціально обладнаних для цих цілей місцях із застосуванням електрочайників з автоматичними пристроями відключення електронагрівальних елементів;
 • порядок роботи з електроприладами. Забороняється залишати без нагляду увімкнені в електромережу електроприлади та оргтехніку - персональні ЕОМ, оргтехніку, радіоприймачі, електронагрівальні прилади, вентилятори, кондиціонери;
 • порядок виконання вогненебезпечних робіт. Проведення вогневих та інших пожеже небезпечних робіт (газоелектрозварювальних, газорізальних, розігрів бітумів та смоли) дозволяється проводити після підготовки місця проведення цих робіт, узгодження з інженером з пожежної безпеки та виконання усіх передбачених заходів з пожежної безпеки; перевірка робочих місць та приміщень у кінці робочого дня. Перед закінченням роботи та закриттям приміщень особа, відповідальна за протипожежний стан приміщення, (працівник) зобов'язана перевірити протипожежний стан приміщень, відключити напругу з усіх електроустановок та електроприладів (вимірювальних, електронно-обчислювальних, паяльників, кондиціонерів, вентиляторів, радіоприймачів, комп'ютерів тощо), а також з мереж їх живлення. Закрити вікна, кватирки. Виявлені порушення правил пожежної безпеки необхідно усунути до закриття приміщень.

3. Заходи пожежної безпеки в процесі роботи

Дії персоналу в разі загрози винищення пожежі чи аварії.

Правила вимкнення установок та агрегатів, порядок зняття напруги з електроустановок, виклику аварійної допомоги тощо.

Заходи пожежної безпеки, яких необхідно дотримуватися, приступаючи до роботи, у процесі роботи та після її закінчення з метою запобігання виникненню пожежі.

  G Analytics
сайт створено компанією веб студия